Blog Nedir? Gerçekten Blog Para Kazandırır Mı?

By | Ekim 26, 2016

blog-nedir

Blog Nedir?

Öncelikle blog nedir? bahsedelim: Web ve login kelimelerinden oluşan blog; internet üzerinde insanların bildiklerini, paylaşmak istediklerini, insanlara aktarmak istediklerini yazdıkları web tabanlı bir sistem diyebiliriz. Web, internet alemini temsil etmekte, login ise içerik girişini belirtmekte. İkisinin birleşiminden oluşan blog da internet aleminde içerikler paylaşabileceğimiz anlamına gelmektedir.

Blog ile Websitesinin Farkı Nedir?

Çok sorulan sorulardan biridir, blogla websitesinin farkı var mıdır? Aslına bakarsanız ikiside aynı anlama gelmektedir. Yani blogla websitesi birbirini tanımlamaktadır desek yanlış söylememiş oluruz. Blog sitesi, forum sitesi, e-ticaret sitesi gibi nitelendirilen website yada bloglar kendi aralarında ayrılırlar. Bunlara blog türleri de diyebiliriz.

Blog türlerini; kişisel, temasal, topluluk ve kurumsal olarak başlıklandırabiliriz. Kişisel blog, insanların kendi adlarına yada belirleyecekleri adlarla yayına koydukları blog türleridir ve günlük yaşadıklarını yada anlatmak istediklerinin yer aldığı blog türüdür. Temasal bloglar, belirli bir konuda konusunda uzman kişilerin oluşturdukları bloglardır. Yemek, siyaset, spor gibi. Topluluk blogları, üyelik sistemini esas alan ve üyelerinin yazdığı blog türüdür. Kurumsal bloglarda, şirket ve kurumların kendileriyle alakalı haber ve bilgilerin yer aldığı bloglardır.

Blog yada Websitesi Açmak için Kod Bilgisi Olmalı Mı?

İster kod bilginiz olsun yada olmasın istediğiniz türde bir blog yada websitesi açabilirsiniz. Günümüzde wordpress, joomla, drupal gibi altyapılarla blogunuzu 15 dakika gibi bir zamanda açabilirsiniz. Tarzınıza göre seçeceğiniz temalarla kurduğunuz websitesiyle adım atacağınız internet dünyasında sizin yazdıklarınızı okuyacak, takip edecek ziyaretçileriniz olacak. Blog yada web sitesi kurmayı gözünüzde büyütmeyin. 15 dakikada blogunuzu açabileceğinizin altını tekrar çiziyorum. Yeter ki yapılması gerekenleri bilin ve uygulamaya geçin.

Blogunuzu ücretsiz olarak blogger, wordpress.com gibi sitelerden ücretsiz açabileceğiniz gibi blogunuzun barınacağı host ve ismini temsil eden domain ile de ücretli olarak alabilirsiniz. Ücretsiz açmanızın en büyük dezavantajı, sitelerinizin kontrolünün tamamen sizde olmamasıdır. Kapatılma olasılığı bile vardır. Tavsiyem ücretli bir blog açmanızdır. Fakat ilk kez açacaksanız blogger üzerinden açmanız sizin için önemli yol almanıza da fayda sağlayacaktır. Blog hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Blog yada Websitesi Açmanın Sağlayacağı Faydalar Nelerdir?

 1. Düşüncelerinizi, yaptıklarınızı daha doğrusu kendinizi ifade edebilmenizi sağlar.
 2. Hedef kitlenize ve müşterilerinize ulaşmanın en iyi yollarından biridir.
 3. Sosyal çevre, arkadaşlıklar edinmenize olanak sağlar. Sitelerde fikirlerinize göre arkadaşlıklar ve iş çalışmaları yapabilirsiniz.
 4. Günlük tutabilmenize, hedeflerinizi yazmanızı sağlar.
 5. Yazar,eleştirmen,araştırmacı vb. olmanızı sağlar.
 6. İş başvurunuzda size büyük avantajı olur.
 7. Bilginizin ve tecrübelerinizin artmasını sağlar.
 8. Para kazanmanızı sağlar.
 9. Kendi işinizin patronu olmanızı sağlar.
 10. Marka olmanızda büyük rol oynar.

Daha bu maddelere benzer blogların geçmişte olduğu gibi gelecekte de faydaları artacaktır. Blog kurmak gözünüzde büyümesin. Dediğim gibi 15 dakikada kurabilirsiniz. Blog kurmak kolay aslolan blogunuza hayat vermek, beslemek. Blog kurmanın en büyük artılarından biri de internetten para kazanmanıza olanak sağlamasıdır. Şu sorunu cevabı bizce nettir: Blog para kazandırır. Blogumuzun ilk yazısı olduğundan sizleri boğmak istemedik. Blogdan para kazanmak konusundaki yazılarımızı takipe kalmanızı tavsiye ederiz. Blog hakkında aklınıza takılanları yorumlarınızla sorabilirsiniz.

Ücretsiz Online İş E-kitabı ile Blogdan Para Kazanma Konusundaki Yazılar, Sırlar Anında Email Adresine Gelsin!

Aşağıya İsim ve Email adresinizi girdikten sonra Gönder butonuna basınız.

I agree to have my personal information transfered to GetResponse ( more information )

Gizliliğinize önem gösteririz. Spam mail asla gönderilmez.

5 thoughts on “Blog Nedir? Gerçekten Blog Para Kazandırır Mı?

 1. Pingback: Blog Yazarak Para Kazanma Yolları | BLOG MAVİSİ

 2. Pingback: Ücretsiz Blog Nasıl Açılır? | BLOG MAVİSİ

 3. Pingback: Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır? | BLOG MAVİSİ

 4. Pingback: Banner Reklamları ile Blogdan Para Kazanmak | BLOG MAVİSİ

 5. Pingback: Satış Ortaklığı ile Para Kazanmak | Blogdan Para Kazanma Rehberi BLOGMAVİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.